У Тернополі відновили костел…

…. Правда, тільки  у мініатюрі……

У центрі Тернополя, поблизу пам’ятника С.Крушельницькій, встановили макет парафіяльного костелу Матері Божої Неустанної Помочі. 

8 вересня 1904 року тут освятили наріжний камінь. І вже через 4 роки 11 листопада 1908 року парафіяльний костел урочисто посвятили. Але, на жаль, костел проіснував недовго, всього46 років. Велична і витончена споруда у неоготичному стилі вражала своєю красою і довершеністю. Споруджувався цей красень за проектом відомого львівського архітектора професора Теодора Мар’яна Тальовського.

Дамоклів меч над парафіяльним собором завис у 1949 p.: акт обстеження визнавав, що костел в аварійному стані. Потрібен був металевий каркас для вежі і шпиля. Але справжня причина «аварійного стану» крилася у тому, що собор стояв у самому центрі міста, на очах у більшовицьких можновладців, для котрих це була не святиня, а просто «культова споруда». У доповідній записці уповноваженим Ради у справах релігійних культів при Раді Міністрів СРСР та УРСР зазначалося: «За генеральним планом відбудови і реконструкції міста Тернополя, затвердженим Радою Міністрів УРСР, вказаний костел підлягає знесенню, і на місці костела повинен бути центральний міський парк». А 1954 року в місті кілька днів лунали вибухи — підривали парафіяльний костел. У 1959 році до річниці жовтневого перевороту на цьому місці відкрили універмаг.

До створення макету долучились: меценати – родина Маслівців та Дігаїв, Автор макету – Володимир Кріса, Архітектор – Борис Солонін, Живописець та скульптор – Дмитро Мулярчук, Автор ідеї, краєзнавець – Тарас Циклиняк.

Використані матеріали https://uk.wikipedia.org

1 Коментар

Залишити відповідь

Ваша імейл адреса не буде оприлюднена


*