Операція “Вісла” – тисячі українців були виселені зі своїх земель

Сьогодні, 28 квітня, відзначають 70 річницю проведення операції «Вісла».

Операція «Вісла» етнічна чистка, здійснена у 1947 році за рішенням партійного і державного керівництва СРСР, ПНР та ЧСР. Полягала у примусовій, з використанням військ (СРСР, ПНР, ЧСР), депортації українців з їхніх етнічних територій, — Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини, — на території у західній та північній частині польської держави, що до 1945 року належали Німеччині, так звані “повернені території”.

У 1944 між урядами УРСР і Польщі було підписано «Угоду про взаємний обмін населенням у прикордонних районах». Це перше виселення українців зі споконвічних українських земель, що на той час належали Польщі, котре передувало Операції «Вісла» та яке мало (за умовами Угоди) бути винятково добровільним, однак проводилося найчастіше примусово та із застосуванням військової сили. Польські адміністративні органи для збільшення масштабів переселення вдавалися до позбавлення прав українців на землю, ліквідації рідного шкільництва, ліквідації культурно-освітніх установ, ліквідації греко-католицької церкви тощо.

В період з жовтня 1944 року по серпень 1946 року, за даними польських джерел, до України було переселено 482 тис. осіб.

Переселення і масові репресивні акції польського уряду щодо українського цивільного населення викликали закономірну рішучу протидію національно-патріотичних сил— Української Повстанської Армії та націоналістичного підпілля Організації Українських Націоналістів на території Закерзоння, що становило серйозну загрозу для існування тоталітарного режиму в цілій Польщі. За цих умов польська комуністична влада, продовжуючи свою антиукраїнську політику, вирішила повністю виселити українське населення з його етнічних земель і розпорошити українську національну меншину в Польщі.

Людей вивозили, як худобу: у товарних вагонах, під дощем і снігом. Узявши із собою тільки те, що найнеобхідніше, переселенці опинялись в чужій місцевості без засобів для існування і без даху над головою.

На територію нашої області було переселено чимало людей. Вони почали тут життя з нуля, побудували житло, виховали дітей і протягом всього життя не відходили від тих традицій, які були закладені їм ще там, на теперішній території Польщі.

За матеріалами: Вікіпедія

Ваш коментар може бути першим

Залишити відповідь

Ваша імейл адреса не буде оприлюднена


*